Ja Tevi, tāpat kā mani, aizrauj piedzīvojumi brīvā dabā, jūra un pārgājieni, tad Tev noteikti ir jāieplāno šāds septiņu dienu ceļojums pa Kurzemes piekrasti.
Tas būs stāsts par zvaigžņotām debesīm, vakaru pie ugunskura, Kurzemnieku spītu un varēšanu, visskaistākajām un tīrākajām pludmalēm un maziem atklājumiem, kas kā dārgakmeņi nogulst dziļi sirdī, lai vajadzīgajā mirklī atkal uzmirdzētu. Un atgādinātu - cik ceļot ir forši un to vajag darīt, lai gluži vienkārši justu un baudītu dzīves garšu!
Bet sākšu no sākuma - ar pašu pirmo mūsu piedzīvojuma dienu.
Patiesības labad jāsaka, ka gatavošanos mēs sākām kādu nedēļu iepriekš. Piepērkam kempingā nepieciešamās lietas - veļas striķus, lukturīšus, uzlādējamo gaismekli teltij, garāku pagarinātāju, lai var pieslēgt visas elektro ierīces, galvenokārt - telefonus. Un ēdmaņu pirmajām dienām, bet, protams, viss tiek apēsts uzreiz - vēl pa ceļam.
Telts, maiņas apģērbs, guļamais, viss salādēts mašīnā un esam gatavi ceļam. Mūsu pirmā pieturvieta ir Nida pie Lietuvas robežas.
Nidas oļainā pludmale
Nidas pludmale ir viena no neskartākajām un mierīgākajām pludmalēm Latvijā, kas atrodas Kurzemes piekrastē. Savdabīgs akmeņainās pludmales posms. Bez lieliem pūļiem un trokšņiem vari baudīt dabas skaistumu tās vislabākajā un klusākajā izpausmē. Ideāls starts mūsu piedzīvojumam.
Nākamais pieturpunkts ir Papes bāka - balts dzelzs stāvs uz zilās jūras fona būs pamanāms iztālēm. Pludmale ir tukša, sajūta, ka tā pieder tikai Tev. Pie pludmales ērta autostāvvieta, soliņi, galdiņi, vari mierīgi piknikot un paķert jūras brīzi. Pūš te labi, līdz sirds dziļumiem. Un, zini, mobilo operatoru zonas šeit gandrīz nav - nekādu telefonu, tikai jūra un saule.
Papes pludmalē laba pieejamība ar ratiņiem vai ratiņkrēslu - līdz pašam liedagam. Stundiņu apskatām pludmali, tad dodamies dziļāk Papē, meklēt naktsmājas.
5 min. brauciena attālumā atrodas Papes Ķoņu ciems, tāds unikāls vēsturisks zvejniekciems, kas tik labi saglabājies līdz mūsdienām. Te tiešām var dot vaļu iztēlei un lēkāt cauri gadu desmitiem.
Re! Tur zvejnieks vārdā Oskars pārrodas mājās ar lomu. Te viņu sagaida sieviņa, pie koka namiņa ar niedru jumtu un smukajiem logu ornamentiem. Tāda smaidīga, bet mazliet vējā appūsta trīsdesmitgadnieces seja, un noteikti ar rūpju rievu pierē, jo loms ir slikts un Oskars pilā...
Pa nakti mēs paliekam nelielā kempingā pie pašas jūras. Tāda ļoti atmosfērīga vieta, ar izskalotiem koka gabaliem, gliemežvākiem, saimnieku, kas dikti laipns un runīgs. Atpūtas vieta atrodas kādu 3-5 min. gājienā no jūras, cauri priežu mežiņam un esam jau kāpās.
Nīca jau pati par sevi ir vesels stāsts, ja ne grāmata. Šeit valda tāda īpaša piejūras romantika. Un vietējo bezizmēra lepnums par savu zemi un vietu uz kartes.
Nīcas tautastērps ir latviešu kultūrvēsturiskā mantojuma sastāvdaļa. Gribi sajust tā smagumu un rokās paturēt, tad jādodas uz Nīcas senlietu krātuvi, te Tev visu laipni izstāstīs, izrādīs. Varēsi novērtēt arī iespaidīgo līgavas vainagu.
Tālāk dodamies uz Bernātiem, izstaigājam pludmali un mūsu mazais atklājums - dabas parks Bernāti, ļoti iekopts, skaists. Šeit atrodas arī Latvijas augstākā kāpa – 37 m augstais Pūsēna kalns.
Pēc skaista skata uzkāpjam skatu platformā pie jūras.
Arī pati Bernātu pludmale atstāj tikai un vienīgi pozitīvu pēcgaršu - piknika vietas, galdiņi un bērnu rotaļu laukums. No stāvlaukuma gandrīz līdz pašai jūrai - koka laipa ar nobrauktuvēm. Netālu krodziņš, virtuve nudien laba, paēdam, un esam gatavi jauniem izaicinājumiem.
Mūsu mazais atklājums - ekskursijas no Rožu laukuma, pa vecpilsētu. Zinoša gida pavadībā dodamies divu stundu garā pastaigā, lai iepazītu Vecliepāju. Šādas ekskursijas vasarā tiek rīkotas katru dienu plkst. 12:00. Tiešām interesanti!
Daudz vērīgāk un dziļāk. Teiksim, šarmantie vecpilsētas namu pagalmiņi. Daudzas vietas ir saglabājušas senos gleznojumus - rozes šķiet kā no cita laikmeta.
Mums iesaka apskatīt Sv. Trīsvienības katedrāli, šeit ir pasaulē lielākās nepārbūvētās mehāniskās ērģeles. Un, jā, katedrāle ir iespaidīga. No 55 metrus augstā torņa baudām pilsētas panorāmu - ļoti skaisti.
Vakarā dodamies uz pludmali. Spīd saulīte, silti, krodziņā pie paša liedaga nesteidzīgi baudu glāzi garduma un prātoju, ka laikam jau laimei nemaz daudz nevajag.
Šoreiz pa nakti paliekam Liepājas pilsētā, izvēlamies dzīvokli, uz vietas ir viss nepieciešamais - trauki, iespēja nomazgāties un sameistarot vakariņas, kā arī izmazgāt vešiņas.
Arī nākamā diena ar laiku lutina. Protams, dodamies Karostu. Valdzinošais skarbums - būs vistrāpīgākie vārdi, kā raksturot šo vietu.
Vienam no mūsu kompānijas galīgi pie sirds neiet Karostas cietums. Zaļā, mazā kamera atstāj pārāk nospiedošu noskaņu, tāpēc pēc iespējas ātrāk nākas pamest šīs "mājīgās" telpas. Prātoju, kuri gan drosminieki izvēlas te palikt pa nakti, jo arī tāds pakalpojums tiekot piedāvāts.
Zirgu salas taka
Vietējais gids mums iesaka aizbraukt līdz Liepājas ezera Zirgu salas takai. Te ir ierīkota jauka pastaigu taka pa koka laipu gar ezera karstu un vairākām skatu platformām ezerā.
Skati tiešām jauki un sajūta, ka esi it kā pilsētā, bet tik ļoti pie dabas. Liepājas ezera laipa ved caur Liepājas ezera niedrāju uz putnu vērošanas torni. Ķer arī citas idejas, ko darīt Liepājā!
Akmeņraga bāka atrodas vienā no kuģošanai bīstamākajām vietām Baltijas jūras piekrastē. No augšas paveras nudien iespaidīgs skats uz jūru un mežiem.
Pāvilosta ir ar raksturu. Brīžiem tik pat salda kā sklandarauši, bet dažbrīd sapurina kā pavasara vējš kāpās. Garām Krokodila viesnīcai dodamies līdz pludmalei. Jūrakmens, mols un balto smilšu pludmale.
Pa ceļam piestājam Alsungā, te nogaršojam kurzemnieku tradicionālo saldēdienu sklandaraušus - klasiskais ar burkāniem un mūsdienīgā versija ar maskarpones sieru kūst mutē.
Jūrkalnes stāvkrasts ir viena no gleznainākajām jūras piekrastēm Latvijā, kas lepojas ar skaistu smilšu pludmali un augstāko stāvkrastu Latvijā - izlasām mēs tūrisma ceļvedī un, protams, nespējam pabraukt tai garām.
Starp citu, 2019.gadā respektablais CNN Travel iekļāvis Jūrkalnes stāvkrastu starp 20 skaistākajām Eiropas vietām. Secinājums - ir jau skaisti gan.
Bet ne tik priecīgs fakts, Jūrkalnes stāvkrasts visvairāk cieš no krasta erozijas, kas nozīmē – jūra krastu pamazām nograuž, un ainavu, ko redzam mēs, mūsu mazmazbērni diemžēl nepiedzīvos.
Pa nakti paliekam kempingā. Uzstādām savu telti, kurinām ugunskuru, skatāmies saulrietu, cepam desas un klausāmies klusumā.
Mūsu piedzīvojumu baterijas ir visnotaļ izlādējušās, tāpēc izlemjam šoreiz nepiestāt Ventspilī, bet pa taisno doties līdz Irbenes radioteleskopam.
Starp citu, ja nepieciešamas naktsmājas, olimpiskā centra "Ventspils" viesnīca atrodas pašā pilsētas centrā, blakus daudzfunkcionālajam sporta centram un tikai 50 metru attālumā no pilsētas laukuma un citiem populāriem tūrisma galamērķiem. Diezgan ērta, ekonomiska un laba izvēle īslaicīgam ceļojumam.
Savu apmeklējumu esam pieteikuši iepriekš, jo savādāk te netikt. Radioteleskops atrodas kādreizējā slepenā PSRS militārā bāze un 8.lielākais radioteleskops pasaulē netālu no jūras, starp Kolku un Ventspili.
Paraboliskā antena šobrīd darbojas zinātniskos nolūkos, bet neparasts apskates objekts ir arī tagad pamestā bijusī PSRS armijas pilsētiņa.
Stāstā izmantotie foto: no Ievas Grigorenko arhīva
Ja Tev patika mans stāsts, neaizmirsti pierakstīties jaunumu vēstuļu saņemšanai, lai vienmēr par visu jauno uzzinātu pirmais!